Wydruki 3D

Rosnące zapotrzebowanie na wydruki 3d przez przedsiębiorstwa.
Na początku została zbudowana drukarka 3d jako RepRap. Ze względu na to, że nie było na nią żadnych wymogów licencyjnych jej struktura zaczęła się zmieniać w przydomowych garażach. Zaczęto modyfikować drukarkę. Tak powstała  drukarka FFF.
Stopniowo modyfikowano sposoby produkcji druku. Najbardziej precyzyjną metodą druku jest stereolitografia. Modele otrzymane za pomocą tej metody są bardzo gładkie i odtwarzają najmniejsze detale dosłownie idealnie. Niestety ta metoda stosowana jest tylko w bardzo drogich, przemysłowych drukarkach. Z tym drukiem wiąże się wysoka cena produktu i stosunkowo mała wytrzymałość.

Kolejnym krokiem stało się selektywne spiekanie i topienie laserem. Kolejne spiekane cienkie warstwy proszku. Tak dosypując proszek rysuje się obraz przedmiotu. W ten sposób otrzymuje się bardzo trwałe elementy metalowe. Tą metodą wyprodukowano komory spalania silników rakietowych. Są też takie maszyny, które miejscowo wdmuchują warstwy proszku i te mogą stanowić bazę do naprawy zużytych części. Selektywne wtryskiwanie jest również przydatne w tworzeniu prototypów. Przy tej metodzie otrzymujemy materiały wytrzymałością zbliżone do odlewów, a znacznie tańsze.

Z kolei laminacja to kolejny sposób pracy drukarek. Jednak ta metoda polega na wycinaniu z papieru kolejnych warstw wydruku i sklejaniu ich. W szczególności stosowana do wyrobu makiet. Wydruki 3d stosowane są w architekturze. Zaletą jest tani koszt wytworzenia, a wadą nietrwałość zrobionego dzieła.
Najpopularniejszą techniką jest FFF/ FDM. Ta podbiła rynek małych przedsiębiorstw. Polega ona na układaniu plastiku warstwami jedna przy drugiej. Plastik stopniowo stygnie tworząc zlepek warstw. Tworzywa sztuczne otrzymywane są lekki i wytrzymałe, i obecnie dostępne praktycznie wszędzie. Warto też wiedzieć, że drukarka FFF  nie posiada laserów ani projektora, ale to właśnie ona podbiła cały świat. Jej produkty są tanie i wytrzymałe. Nie wiadomo tylko jeszcze jak potoczy się rozwój tych technologii, czy wydruki 3d zmienią naszą przyszłość.

Polecamy: http://hexagongroup.pl/druk-3d-2/

Related posts

Leave a Comment