Stwardnienie rozsiane

stwardnienie-rozsiane

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, polega na rozpadzie osłonek mielinowych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (demielinizacja). Najczęściej przebiega wielofazowo, z okresami zaostrzeń oraz remisji.

Zachorowalność

W samej tylko Polsce na tę przypadłość choruje około 40 tysięcy osób, głównie w wieku od 20 do 30 lat. Choroba rzadko dotyka osoby które nie ukończyły 18 roku życia, a także ludzi powyżej 50 lat. Kobiety chorują na stwardnienie rozsiane dwa razy częściej niż mężczyźni.

Przyczyny

Przyczyny zachorowań na stwardnienie rozsiane, pomimo ogromnego postępu medycyny w ostatnim czasie, nadal nie są całkowicie jasne.

Pewne jest, że duży wpływ na zachorowanie mają ogniska demielinizacyjne (znajdujące się w okolicach mózgu i rdzenia kręgowego). Owa choroba atakuje mielinę, której zadaniem jest budowa osłonek włókien nerwowych. Powoduje to, że osłonki zostają zniszczone,w następstwie włókna przestają odpowiednio przewodzić sygnały z ośrodkowego układu nerwowego do reszty ciała.

Przypuszcza się, że przyczynami zachorowań na stwardnienie rozsiane jest:

-czynnik autoimmunologiczny – podczas procesu autoimmunologicznego organizm chorego produkuje autoprzeciwciała, które niszczą własne włókna nerwowe, czyli mielinę, w efekcie organizm człowieka atakuje sam siebie.

-czynnik genetyczny – zbadano, że rozwój stwardnienia rozsianego jest około dwudziestokrotnie większy u krewnych I stopnia chorego niż u osób niespokrewnionych.

-czynnik środowiskowy – pewne jest, że im dalej od równika mieszkamy, tym szansa na zachorowanie jest większa. Przyczyną zachorowań może być także tryb życia chorego (palenie papierosów, zła dieta, niedobór witaminy D), ale również czynniki niezależne od nas (zanieczyszczenie środowiska).

Objawy

Objawy pojawiają się stopniowo, niejednokrotnie chorobę diagnozuję się nawet kilka lat po wystąpieniu pierwszego z objawów. Podstawowym objawem stwardnienia rozsianego jest zmęczenie (niespowodowane wysiłkiem fizycznym

– niedowład kończyn,
– zaburzenia widzenia (ubytki w polu widzenia i podwójne widzenie),
– zaburzenia czucia,
– zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

Nie są one jednolite, mogą występować w różnym nasileniu u różnych pacjentów.

Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono leku na stwardnienie rozsiane, możemy jedynie spowolnić jego rozwój.

Więcej: http://neuro-care.com.pl/stwardnienie-rozsiane

Related posts

Leave a Comment