Ogólne informacje na temat frezowania MDF

Co to jest frezowanie? Ogólnie rzecz biorąc frezowanie MDF to proces podczas, którego usuwa się materiał z obrabianego przedmiotu. Zadanie to wykonuje właśnie frezarka, która pomału się przesuwa i za każdym ruchem usuwa pewną ilość materiału. Wyróżnia się 3 podstawowe operacje frezowania: współbieżne, czołowe oraz walcowo-czołowe.
O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem frezowania?Przede wszystkim należy stosować najbardziej odpowiednie frezy walcowo-czołowe i odpowiednio dostosować prędkość do narzędzia i obrabianego materiału. Dzięki temu osiągnie się dużą trwałość narzędzia i najbardziej opłacalne tempo usuwania materiału
Aby ustalić typ frezu walcowo-czołowego należy wziąć pod uwagę stan i stabilność maszyny oraz zastosować możliwie największą możliwą średnicę, aby uniknąć zsuwania się narzędzia. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej ilości rowków. Większa ilość rowków pozwala na szybszy posuw ponieważ całość ma większą stabilność, natomiast w przypadku mniejszej ilości rowków jest łatwiejsze odprowadzanie wiórów jednak okupione jest to zmniejszoną stabilnością.
Aby ustalić odpowiednią prędkość cięcia i posuwu należy poznać takie parametry jak: typ materiału, materiał z jakiego wykonane jest narzędzie, moc napędowa maszyny oraz jakość z jaką ma być wykonane frezowanie.

Frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o frezowanie przeciwbieżne to jego zalety to: ustawienie zębów nie będzie wpływało na jakość powierzchni, obrabiany materiał ma niewielki wpływ na trwałość narzędzi, jeżeli tylko narzędzie posiada ostre krawędzie tnące to będzie pracowało miękko. Jeśli chodzi o wady to to należy wymienić: tendencję narzędzia do terkotania, jest trudniejsze odprowadzanie wiórów czy też gorsza jakość powierzchni materiału ze względu na wióry.
Natomiast frezowanie współbieżne posiada takie zalety jak: lepsze trzymanie narzędzia, jego mniejsze zużycie, lepsze odprowadzanie wiórów czy też lepsza jakość obrabianej powierzchni. Wady tego rozwiązania to: przedmiot musi być bardzo stabilny a posuw wolny od luzu, obrabiana powierzchnia musi być idealnie czysta.

Polecamy frezowanie CNC: http://www.frezowanie-cnc.com.pl

Related posts

Leave a Comment