Dla kogo są odpowiednie rowery górskie?

Kiedyś wybór roweru nie nastręczał większych trudności. Dlaczego? Bo go po prostu nie było. Ci, którym marzyła się jazda na dwóch kołach mogli zdecydować się na popularnego składaka lub tak zwaną kolarzówkę. Dzisiaj takie zakupy mogą przyprawić o zawrót głowy. Rowery miejskie, trekkingowe, zjazdowe, fitness, składane, cargo. Jednak pomimo wielu dostępnych w sklepach modeli, największą popularnością nadal cieszą się rowery górskie, zwane potocznie góralami oraz modele szosowe.
Jak zbudowany jest taki góral? Typowy przedstawiciel tego gatunku ma koła o obwodzie 26, bądź 29 cali. Na ogół ma raczej krótką, dodatkowo wzmocnioną ramę oraz prostą kierownicę. Jest cięższy, niż rower szosowy. Rowery górskie mają mocne hamulce oraz cechuje je większa, niż modele przeznaczone do jazdy po twardych nawierzchniach odporność na uderzenia oraz gromadzenie brudu na elementach osprzętu. Innymi słowy ich budowa jest odpowiednio dobrana do zastosowania.

Ich nazwy nie należy traktować zbyt dosłownie. Rowery górskie służą nie tyle do poruszania się po górach, co jazdy po różnorodnie ukształtowanym terenie, w trochę trudniejszych warunkach, niż te panujące na twardych podłożach. Wiele osób błędnie pojmuje ich istotę. Panuje przekonanie, że skoro rowery górskie sprawnie przejadą zarówno po suchej jezdni, błocie, śniegu oraz korzeniach, to oznacza, że mają one uniwersalny charakter i nadają się do jazdy na każdym obszarze. Są to sprzęty wyposażone w opony o agresywnym bieżniku, który zapewnia dobrą przyczepność na bardziej grząskim gruncie. Na twardych nawierzchniach mogą się one okazać zbyt tępe oraz stawiać opór podczas pedałowania. A jak wiadomo w przypadku roweru komfort jazdy to kwestia priorytetowa. Poza tym rowery górskie często nie posiadają opcji montażu bagażnika lub choćby błotnika.

Kto zatem powinien zdecydować się na zakup takiego roweru? Przede wszystkim osoby, które lubią jeździć turystycznie. Chętnie udają się na różnego rodzaju wycieczki, na przykład do lasu. Wówczas górale są w stanie zaoferować im pełną wygodę oraz ogromną przyjemność płynącą z jazdy.

Polecane rowery: rower.com.pl/rowery-gorskie-mtb-841

Related posts

Leave a Comment