Rwa kulszowa rehabilitacja – porady i zalecenia

Zdrowie jest kwestią, o którą należy regularnie i intensywnie dbać. W sytuacji, gdy nasz codzienny tryb życia opiera się o wysiłek, nietrudno jest nadwyrężyć poszczególnie partie mięśniowe, stawy lub kości. Złe nawyki takie jak postawa przy biurku, czy nieodpowiednie odżywianie, a także spora podatność na stres mogą doprowadzić do wielu nieprzychylnych stanów. Taką przypadłością może być np. rwa kulszowa. Różnego rodzaju urazy, skrzywienia kręgosłupa, stany zapalne, choroby zakaźne, czy nowotworowe mogą stanowić podstawę bólu pleców, który promieniuje aż do kończyn dolnych. 

Jak radzić sobie z rwą kulszową?

Jest wiele sposobów, którymi można zaradzić rwie kulszowej. Pierwszym przychodzącym na myśl, z którego korzysta wiele osób, są środki przeciwbólowe. Nie zawsze są one jednak skuteczne, a przy okazji znacząco obciążają żołądek. Skutecznymi alternatywami wobec tego są żele, które smaruje się w konkretne obolałe miejsce. Wizyta u lekarza jest wskazana w sytuacji, gdy pojawią się takie dolegliwości jak np. drętwienie oraz mrowienie nóg, gorączka, czy ból nasilający się szczególne podczas kaszlu, czy kichania. Również wtedy, gdy nie ustąpi po całym dniu leżenia, można się domyślić, że obawy o stan zdrowia są zrozumiałe. Lekarz często kieruje pacjenta na badanie rentgenowskie – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ból w dole pleców mocno się nasila. W celu potwierdzenia rwy kulszowej lekarz wykonuje tzw. test Lasegue’a. Należy pamiętać, aby unikać zbyt ciężkich aktywności fizycznych, które mogą być niekorzystne dla kości i mięśni, np. podnoszenie przedmiotów o zbyt dużej wadze. Człowiek borykający się z rwą kulszową powinien również unikać schylania się i zastąpić je kucaniem. Nie można również za bardzo wykręcać kręgosłupa. Bardzo istotne jest, aby bez pośpiechu i ostrożnie wstawać z łóżka. Najpierw należy podnosić się do pozycji siedzącej, a następnie płynnie przejść do pozycji stojącej.

Do samej rehabilitacji również wskazane jest właściwe położenie ciała. Zaleca się przede wszystkim pozycję boczną z nogami zgiętymi w kolanie, a także pozycję na plecach z poduszką podłożoną pod kolana lub z oparciem stóp o krzesło. W bardziej zaawansowanej rehabilitacji wykorzystuje się też masaż lecznicy, który zasadniczo różni się od masażu relaksacyjnego i nie wszyscy pacjenci są w stanie przejść przez niego bezboleśnie.

Rwa kulszowa rehabilitacja za pomocą metody ARP Wave

Tradycyjne metody terapeutyczne powoli są zastępowane przez nowoczesne formy pomocy, takie jak np. ARP Wave. Daje ona lepsze efekty i przywraca mięśnie szybciej do właściwej kondycji. Już po pierwszym zabiegu pacjent czuje się lepiej. Czasem wystarcza nawet kilka wizyt u specjalisty, aby zyskać wigor. Wykorzystywany w tej terapii elektrostymulator RX100 jest niezwykle przydatnym urządzeniem. Działa on na miejsca, które pacjent potrzebuje rehabilitować. Sprzęt podczas ćwiczeń wysyła  impulsy zwiększające efektywność wykonywanych ćwiczeń i przywraca pracę mięśni. Odciąża to osobę poddawaną terapii od wykonywania uciążliwych czynności.

Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy
https://rehabilitacja-arpwave.pl/co-zamiast-lekow-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/czy-i-jak-rehabilitacja-pomaga-na-rwe-kulszowa

Related posts