Roboty rozbiórkowe w Katowicach – front robót

Z zezwoleniem czy bez zezwolenia?

Według polskiego prawa nie ma jednolitej definicji słowa rozbiórka. Z tego właśnie powodu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak zabrać się za usuwanie niepotrzebnego budynku gospodarczego ze swojej posiadłości. Musimy zdawać sobie sprawę, że obowiązują nas te same ustawy, którym podlegamy, jeśli chcemy postawić budynek. Dlatego nie wolno uprawiać samowolki. Kiedy na budynek, który chcemy usunąć potrzebowaliśmy zgody, aby go wybudować – musimy otrzymać zgodę, aby go wyburzyć.

O zgodę występujemy do Urzędu Miasta lub Gminy. Dokumenty, które musimy wypełnić znajdziemy na stronach internetowych. Nie musimy starać się o pozwolenie, jeśli nasz budynek jest mniejszy niż osiem metrów, nie jest zabytkiem i nie wzbudza zainteresowania Konserwatora Zabytków. Może się też zdarzyć, że organy administracyjne zażyczą sobie, abyśmy starali się o zgodę na rozbiórkę budynku, który został postawiony bez zgody. Dzieje się tak w przypadku budowli, które zagrażają bezpieczeństwu sanitarnemu lub są w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia.

Rozbiórka budynków w rękach fachowców

Kiedy dalej nie jesteśmy pewni tego co powinniśmy zrobić, nie mamy czasu na staranie się o zgodę i poszukiwanie potrzebnych dokumentów – zrzućmy to na profesjonalną firmę. Fachowcy zajmujący się rozbiórkami załatwiają dokumentację za nas. Należy pamiętać, że jeśli budynek potrzebuje zezwolenia na rozbiórkę mamy masę dokumentów na głowie – są to szkice, opis i zakres robót oraz zgody naszych sąsiadów. Sami możemy mieć z tym wiele zachodu, zwłaszcza z opisem i zakresem pracy wyburzeniowych. Trwać może to nawet parę miesięcy, chyba, że nasz budynek zagraża bezpieczeństwu, wtedy konieczna jest natychmiastowa reakcja, a o papiery martwimy się później.

Roboty rozbiórkowe Katowice – od czego zaczynamy?

Planujemy wyburzenie budynku gospodarczego w stolicy Śląska. Kiedy mamy już wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia możemy zacząć planować front robót. Budynek w Katowicach, który ma zostać wyburzony powinien mieć odłączone wszystkie media. Budynki, które wymagają zezwolenia zazwyczaj wymagają też wyburzenia przy użyciu ciężkiego sprzętu. Pracę zaczyna się od dachu. Rozbieramy kawałek po kawałku, a materiały, które zrywamy powinny zostać przetransportowane na dół przy pomocy rynien.

Znacznie ogranicza to bałagan oraz zapewnia bezpieczeństwo prac. Kiedy dach zostanie rozebrany, a strop zdjęty – możemy zająć się ścianami, najtrudniejsze jest skuwanie tynków. Potrzebne są do tego naprawdę sprawne sprzęty. Warto zadbać o kontenery na odpady budowlane, przeważnie jednak dostarczane są przez firmy, które podejmują się wyburzeń. Warto zwrócić uwagę na materiały, które jesteśmy w stanie pozyskać. Kiedy wydaje nam się, że wiekowa stodoła nie ma nic od zaoferowania możemy być w błędzie.

Stare cegłówki oraz poczerniałe deski są bardzo w cenie. Poszukajmy osoby, która może być zainteresowana odkupieniem od nas tych materiałów. Z niektórych budynków możemy odzyskać metale, za które zapłaci skup złomu. Niektóre fragmenty mogą przydać się do różnych instalacji ogrodowych.

Related posts