Zakup własnego mieszkania – jak załatwić wszystkie formalności?

Budujące jest na pewno to, że sporo Polaków myśli o swojej przyszłości. Nie brakuje ludzi, którzy mają świadomość, że lepiej kupić mieszkania Augustów na własność niż je wynajmować. Choćby dlatego, że tak czy siak trzeba płacić czynsz. Lepiej jest mieć swoje mieszkanie i płacić te pieniądze na raty. Po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach to mieszkanie będziecie mieli już po prostu na własność, a tak – uwzględniając wynajem u kogoś – cały czas będziecie płacić czynsz i nic z tego nie będziecie mieli… Niedługo zamierzacie kupić zatem swoje lokum (z rynku wtórnego)? Co zrobić, aby załatwić wszystkie formalności? Oto krótki poradnik.

Na początek trzeba oczywiście wybrać odpowiednie nieruchomości Augustów. Gdzie je znaleźć? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na przykład na serwisy z ogłoszeniami. Jest tam wiele nieruchomości do wyboru. Spore pole do manewru to bardzo cenna zaleta. To jednak nie wszystko. Nie można zapominać o tym czynniku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posortować dostępne nieruchomości na przykład pod względem pewnej miejscowości. Może to być Augustów, Warszawa, Kraków, Wrocław itp. Każdy może również określić ilość kilometrów i rozszerzyć obszar poszukiwań konkretnego domu, mieszkania czy działki. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć lokalizację uwzględniając kwestie finansowe, powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych itd. Możecie również posortować dostępne propozycje pod względem ilości pokojów, konkretnego piętra itp. Znaleźliście już wymarzone lokum z rynku wtórnego? Byliście u notariusza? Wszystko przebiegało bez żadnych problemów? Pamiętajcie jednak, że cały czas jeszcze przed Wami kilka formalności, które koniecznie muszą być załatwione…

Co to dokładnie jest? Między innymi jest to odebranie kluczy od właściciela. Najczęściej dzieje się to kilka dni po uregulowaniu płatności. Nie jest bowiem tak, że kupiliście mieszkanie u notariusza i następnego dnia możecie już się wprowadzić. Chyba, że płacicie gotówką. Zamierzacie uregulować płatność przy pomocy konta bankowego? W takim razie może to troszkę potrwać. Warto uwzględnić ten aspekt. W związku z tym notariusz zabezpiecza interesy strony sprzedającej. Jeśli bowiem ktoś nie zapłaci w terminie, to wtedy umowa nie jest ważna. Co trzeba uwzględnić odbierając protokół zdawczo-odbiorczy? Między innymi muszą być spisane liczniki. Jest to niezbędne, ponieważ od tego momentu to wy będziecie płacić za prąd, wodę, gaz itp. Warto również udać się do każdej instytucji z osobna. Między innymi chodzi o placówki, które zapewniają prąd itp. Musicie tam bowiem dać im do zrozumienia, że jesteście nowymi właścicielami nieruchomości. Zostanie zatem spisana nowa umowa.

Related posts