Które rynny wybrać do nowego domu?

Przy budowie i remoncie domu mało wciąż mówi się o systemie odwadniającym. Jest on jednak ważną składową budynku. Wybierając rynny do naszego domu, stajemy przed trudnym wyborem, rynek ma bardzo obfitą ofertę, a my często nie wiemy, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Świat odchodzi już powoli od rynien wykonanych z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak, ponieważ materiały te zaśmiecają środowisko, są nietrwałe oraz po pewnym czasie od rozpoczęcia użytkowania zaczynają się wybarwiać.

Szpecące rynny mogą zniszczyć wizualny efekt całego domu. Innym materiałem, z którego robione są rynny jest aluminium. Ten materiał jest lepszym wyborem niż plastik, nie jest jednak idealny. Rynien aluminiowych nie stosuje się w terenach nadmorski, bo nie są odporne na działanie soli. Kwaśne deszcze też mogą uszkadzać nasze rynny. Zaletą jest ich gładka powierzchnia, woda takim systemem spływa szybko. Koszt rynien jest stosunkowo niski, kusząca jej również kolorystyka, w której system odwadniający jest dostępny. Możemy go z łatwością dopasować wizualnie do naszej elewacji. Nie instalujemy ich na dachach krytych miedzią, bo może zachodzić zjawisko korozji (zachodzi elektroliza między tymi dwoma materiałami).

Najlepszymi materiałami są rynny miedziane albo rynny tytanowo cynkowe. Materiały te są zdecydowanie droższe, instalacja ich jest nieco trudniejsza. Rynny miedziane są z reguły bardzo ciężkie i założenie ich jest kosztowniejsze. Rynny tytanowo-cynkowe to nowość na rynku. Zaczęto produkować je dopiero od kilkunastu lat. Są odpowiedzią na coraz większe naciski na ochronę środowiska. Są alternatywą dla drogich i wytrzymałych rynien miedzianych.

Dlaczego tytan i cynk?

Czysty cynk pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak na przykład kwaśne deszcze, utlenia się. Dopóki materiał nie pokryje się patyną podczas utleniania dochodzi do strat metalu. Blacha staje się cieńsza i traci swoją gwarancję. Dodanie tytanu do stopu powoduje, że patyna występuje już w ciągu roku. Tworzy się warstwa izolacyjna. Technika ta spowodowała, że firmy zaczęły produkować znacznie cieńsze rynny. Oszczędza się więc nie tylko pieniądze, ale i surowce wtóre, jakimi są metale. Inną zaletą rynien tytanowo-cynkowych jest to, że są mało atrakcyjne dla złodziei. Kradzież miedzi zdarza się często z racji ceny, jaką zyskuje miedź na skupach. Patyna nadaje też odporność rynnom na zabrudzenia, istotne jest to szczególnie dla użytkowników, którzy nad dachem mają korony drzew. Opadające liście czasami zalegają w rynnach. Rynny z domieszką tytanu są bardziej odporne niż systemy odwadniające z tworzyw sztucznych lub z aluminium.

Kto założy nasze rynny?

Niestety, ale fachowców znających się na rzeczy jest coraz mniej. Plastikowe rynny zakłada się łatwiej, dzieje się tak, ponieważ rynny te łączone są ze sobą za pomocą kleju. Rynny wykonane z aluminium łączy się nitami i uszczelkami. Zamontowanie rynien miedzianych lub cynkowo-tytanowych wymaga specjalistycznej wiedzy oraz fachowego sprzętu. Rynek poradził sobie z brakiem fachowców, za kursy montowania rynien zazwyczaj dbają firmy produkujące te materiały.

Link partnerski: http://silesiasa.pl/

Related posts