Sposoby czyszczenia kolczyków z cyrkoniami

Występują różne rodzaje ozdób uszu. Dla osób pragnących uzyskać oszałamiający efekt doskonałą propozycją są kolczyki z cyrkoniami. Jeżeli ktoś już je zakupi, to powinien wiedzieć, jak dbać o tego typu produkty.

Sposoby czyszczenia kolczyków z cyrkoniami

Jednym z niewłaściwych rozwiązań jest czyszczenie takich kolczyków pastą do zębów. Może to pozwolić uzyskać zadowalający efekt, ale na krótki okres czasu. Poza tym taka metoda może stać się przyczyną rys oraz zadrapań. Prawidłowe sposoby dbania o kolczyki z cyrkoniami są związane z wykorzystaniem m.in.:

  • Specjalnej szmatki przeznaczonej do czyszczenia biżuterii. Zawiera ona substancję, która zapewnia dokładne wyczyszczenie oraz nabłyszczenie srebrnej powierzchni. Tego typu ściereczka jest nieco tłusta w dotyku, lecz jej zaletą jest brak pozostawiania smug na kolczykach.
  • Specjalnego płynu służącego do pielęgnacji metali szlachetnych. Kolczyk zanurza się w nim, a reakcja metalu jest momentalna. Następuje wydzielenie brzydkiego zapachu. Przy czym, im jest on bardziej nieprzyjemny, tym czyszczenie jest efektywniejsze. Na końcu produkt należy spłukać pod bieżącą wodą. Minus tej metody jest związany z tym, że wyczyszczone wyroby pozostawione bezpośrednio w szkatułce ulegają szybkiemu utlenianiu. Można tego uniknąć, jeżeli kolczyki zostaną umieszczone w woreczkach, które mają szczelne zamknięcie. Należy mieć na uwadze, że problem raczej nie dotyczy tych produktów, które są często noszone.
  • Wody z mydłem. Można ją stosować zamiast opisanego wyżej płynu. Jednak należy uważać na to, aby kolczyki nie były myte w niej zbyt często, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia jakości metalu oraz błysku kamienia. Ta metoda jest szczególnie polecana w przypadku wyrobów oksydowanych, czyli takich, które mają przypominać z wyglądu stare modele biżuterii (przede wszystkim art deco lub wzory etniczne). Należy jednak zauważyć, że tego rodzaju produktów przeważnie wcale się nie czyści, gdyż nie widać na nich zbyt dobrze uszkodzeń lub zabrudzeń zlokalizowanych w zagłębieniach. Jest to związane z ich ciemną barwą.
  • Urządzenia znanego jako „bęben”, które jest stosowane w zakładzie złotniczym. Z tej metody korzysta się przede wszystkim wówczas, gdy wszystkie inne metody zawiodły. Jest ona polecana również, gdy kolczyki z cyrkoniami są dość silnie porysowane lub zniszczone. Wówczas wykorzystuje się pojemnik zawierający trociny, którego działanie powoduje, że wady oraz zabrudzenia biżuterii zostają zlikwidowane w równomierny oraz delikatny sposób. Mankamentem tej metody jest niemożność wykonania tego czyszczenia w domu.

Related posts