Jak awaryjnie otworzyć nasz samochód?

Zamknęliśmy samochód, a kluczyk wciąż był w stacyjce… A może po prostu zgubiliśmy nasz kluczyk albo ten się zwyczajnie zepsuł? Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Mądry Polak przed szkodą

Najlepiej się po prostu ubezpieczyć i po prostu mieć zawsze w pobliżu zapasowy kluczyk. Oczywiście najlepiej je trzymać w domu, ale gdy wyjeżdżamy na dłużej, możemy ze sobą też zabrać dodatkowy komplet kluczyków. Oczywiście najlepiej, gdy oba komplety będą miały przy sobie dwie różne osoby podczas takiego wyjazdu. Jeśli więc przypadkowo zostawimy kluczyk w aucie, będziemy mogli bezproblemowo je otworzyć. Czasem jednak zostawienie kluczyka w aucie spotyka nas w centrum miasta lub na parkingu w centrum handlowym. Co wtedy zrobić?

Po pierwsze – zachowaj spokój

Najlepsza rada to ochłonąć i nie panikować. I nie podejmować decyzji pod wpływem emocji. Zazwyczaj te podpowiadają nam, by rozbić szybę. Jednak to rozwiązanie jest bardzo ryzykowne i dość kosztowne. Najlepiej nie zostawiać też samochodu, gdy kluczyk jest w stacyjce. To niemal zaproszenie dla złodzieja! Jeśli więc mamy zapasowy kluczyk w domu, to najlepiej poprosić kogoś zaufanego, by popilnował nam samochodu. Sami możemy pojechać po kluczyk i normalnie otworzyć nasze auto.

Czy warto samemu otwierać auto?

Zawsze jest pokusa, by w takiej sytuacji, samemu postarać się otworzyć nasz samochód. Jeśli nasze auto jest naprawdę stare, to ostatecznie można w ten sposób je otworzyć, choć żaden specjalista z pewnością tego nie poleci. Jeśli natomiast nasz pojazd jest stosunkowo nowy, zupełnie zapomnijmy o tym rozwiązaniu. Zamki w nowoczesnych autach są zazwyczaj mocno naszpikowane elektroniką, więc próba otworzenia ich samemu jest wręcz skazana na porażkę. W nowych modelach zamków bębenek w mechanizmie  zamku sam się obraca, ale drzwi nie otworzy. Auta więc pozostanie zamknięte, a czasem wręcz możemy uszkodzić zamek, a w niektórych sytuacjach – nawet stracić gwarancję!

Lepiej zadzwonić po specjalistę

Awaryjne otworzenie samochodu lepiej więc zostawić specjalnie wyszkolonym fachowcom. Lepiej sprawdzić, czy taki specjalista ma kompetencje, by otwierać auta naszej marki. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skontaktować się z naszym ASO. Na pewno nam coś poradzą. Ile będzie zatem kosztowała nas taka usługa? Zazwyczaj ceny zaczynają się od około 100 złotych, a kończą zazwyczaj na około 300. Czy to dużo? Na pewno drożej nas wyniesie rozbita szyba… Zatem wydaje się, że to najlepsze rozwiązanie na szybkie i wygodne awaryjne otworzenie naszego samochodu.

Related posts